Поради географски и културни особености лютото присъства в националната ни кухня от векове - обикновено под формата на чесън, лук, люти чушки. Лютите и пикантни храни са част от кухнята на много народи, но най-типични са за Азия и Ориента.
Една от причините за популярността им е, че тези зеленчуци подобряват защитните сили на хората срещу различни инфекции и простуди. Този ефект се дължи на вещества, наречени фитонциди, които имат силен бектерициден (убиващ бактериите) ефект.
Те освен това подобряват кръвооросяването на лигавицата на стомаха и червата, а с това имунитета на организма. Някои от веществата пък намаляват артериалното налягане и кръвната захар.
Лютото може да се
превърне в проблем, ако имаме нарушена защита на стомаха и червата. Тогава то може да засегне много от органите в храносмилателната система.
При възпалителни заболявания като гастрит и колити, както и при язва тези вещества могат да влошат състоянието. Появяват се болки, дори кървене. Затова лютите храни се изключват от хранителния режим при стомашно-чревни заболявания.
Що се отнася до въпроса за онкологичните проблеми, все още не е доказано нито как се образува ракът, нито дали по някакъв начин лютото наистина влияе за това.
От една страна, заради бактерицидния ефект се намалява образуването на някои химични съединения, които са причина за предракови състояния.
От друга обаче, помагайки на възпалителните заболявания и превръщайки ги в хронични, пикантните храни могат да засилят клетъчните промени. Това понякога помага на образуването на тумори.
В заключение - лютото не е вредно при здрав стомах и черва, а дали е подходящо за вас, най-добър съвет би могъл да даде вашият гастроентеролог.
Няма коментари:
Публикуване на коментар